Produkty
- OTICKÉ KYSANÉ ZELÍ – tato potravina je vyrobena z bílého zelí, kmínu, hořčičného semínka a soli tradičním způsobem kvašením v kádích.
- OTICKÉ KYSANÉ ZELÍ ČERVENÉ – tato potravina je vyrobena z červeného zelí, kmínu a soli tradičním způsobem kvašením v kádích.
- ŠŤÁVA Z OTICKÉHO KYSANÉHO ZELÍ – tato šťáva je získávána z kádí při těžbě Otického kysaného zelí. Má vynikající působení při očistných kůrách.
PŘEDSTAVUJEME NÁMI PĚSTOVANOU ZELENINU
Hlávkové zelí (bílé i červené) se pěstuje převážně ke zpracování Otického kysaného zelí, ke krouhání, skladování a prodej do obchodní sítě.
Zelí hlávkové bílé
První zprávy o jeho pěstování pocházejí z antického období ze Středomoří, kdy už byly známy i jeho různé formy. Konzumuje se jak v čerstvém stavu (saláty), tak i tepelně upravené nebo kysané. Existuje mnoho druhů a odrůd zelí a podle období sklizně je dále dělíme na jarní, letní, podzimní a zimní odrůdy.
Zelí působí dieteticky, podporuje trávení. Velký zdravotní význam má kysané zelí svým obsahem vitamínu C, antivředového faktoru, kyseliny mléčné a řady dalších cenných látek. Pojídání zelí bývá považováno za prevenci rakoviny trávícího ústrojí. Zelí podporuje imunitní systém a zabíjí nežádoucí bakterie.
Zelí hlávkové červené
Červené zelí se obvykle vaří s octem, aby se zachovala jeho barva. Často se podává ke zvěřině. Také se běžně nakládá. Nizozemci, Dánové a Švýcaři ho dusí s jablky a kořením. Syrové zelí je barevným zpestřením oblohy a salátů.